next2wine logo

חמשת הגורמים שיכולים להרוס יין ככל שהזמן עובר

יין אדום בכוס

בין אם אתם מאחסנים יין להגשה ובין אם אתם מאחסנים יין ליישון, דבר אחד מובטח, יינות הם משקאות הפכפכים. הם עוברים במהירות ובקלות מיין מורכב להפליא למשקה שטוח למדי וטעם מוזר בשינוי הקל ביותר בסביבת האחסון שלו.

אוספי יין הם השקעה יקרה והם ידועים לשמצה בזכות תחזוקה גבוהה במיוחד, ולכן אינכם יכולים פשוט לאחסן את היין במזווה או במקרר שלכם. כדי להבין מדוע אחסון היין שלך כל כך חשוב, תצטרך להבין כי חמשת הגורמים הללו יהוו את קלות הבשלת היין שלך.

טמפרטורה

21 מעלות ושמש עשויות להיות יום יפה בעינייך, אבל אם אתה בקבוק יין, תרצה לרוץ למקום חשוך וקריר ולהסתתר. אין דבר שמזיק יותר ליין מאשר טמפרטורות משתנות! טמפרטורות גבוהות ובעיקר תנודות טמפרטורה עלולות לגרום ליין שלך לסבול מגידול בטעם מעוכב או אפילו גרוע מכך, ליישן את היין בטרם עת.

הטמפרטורה יכולה לשנות בצורה דרסטית את הטעמים והניואנסים של היין שלך, ולכן השקעה במקרר יין האיכותי חשוב ביותר לשמירה על טמפרטורת אחסון נוחה כדי שהיין יתבגר בהצלחה. יינות ישנים רגישים יותר מיין צעיר אפילו לתנודות הטמפרטורה הקטנות ביותר.

שמירה על טמפרטורה עקבית וקבועה היא חיונית לתוחלת החיים והטעם של היין שלך. באופן אידיאלי, אתה רוצה לשמור על טמפרטורה קבועה בכל מקום בין 10 ° ל -15 ° להגשה או לשימור היינות שלך. תלוי במיקום הגיאוגרפי שלכם ובטמפרטורה בה אתם שומרים על ביתכם, אפילו אחסון יין בטמפרטורת החדר יכול לגרום ליין שלכם לשנות או להכשיל את התפתחות הטעם שלו.

כדי לאחסן יין כראוי ליישון, הטמפרטורות לא צריכות להשתנות מעבר לכמה מעלות, אפילו שינויים קטנים בטמפרטורה עלולים לגרום לשינוי יין משובח. 

לחות

יין מאוד מיוחד בכל מה שקשור לאחסון לפרקי זמן ארוכים והוא אוהב כמות בינונית של לחות. רמות הלחות יכולות להשפיע על פוטנציאל הטעם של היין ובאופן אידיאלי, לשמירת היין שלך, לחות האחסון שלך צריכה להיות בערך 70%. בתים של רוב האנשים הם לרוב לא הלחות האידיאלית הזו כל השנה ובמקומות מסוימים, בכלל לא.

תנאי לחות נמוכים יותר עלולים לגרום לפקק להצטמצם ולהתייבש, ומאפשר לחמצן להיכנס לבקבוק היין שהיה פעם אטום לחלוטין. כאשר הוא מאוחסן כהלכה, הלחות תבטיח שהפקק יישאר מורחב כראוי וישמור על האיטום ההדוק הדרוש לשמירת היין.

מרבית הבתים אינם מתאימים לאחסון יין לטווח ארוך, ולכן מקררי יין הפכו פופולריים כל כך. בזכות הארון המבודד בכבדות של מקרר היין, יחד עם בקרת הטמפרטורה היציבה, והזכוכית הכהה המגנה על UV, היין שלך ישמר בצורה מושלמת במקרר יין. לא לכולנו יש מרתף יינות בהתאמה אישית עם התנאים המושלמים, אך לכולנו יכול להיות מקרר יין בו נוכל ליצור את תנאי יישון היין המושלמים!

אור

כמו ערפד, היין רוצה להימנע מאור השמש. יין סופג את הקרינה מאור השמש וזה יגרום לשינוי הטעמים שביין שלך. זו הסיבה שלעתים קרובות אתה רואה יין ארוז בבקבוקים כהים או בצבע כהה. הכוס משמשת כמסנן, כמו משקפי שמש ליין שלך, ועוזרת במניעת פירוק הארומטים העדינים והטאנינים היין שלך לאורך זמן.

עם זאת, לא רק קרני UV משפיעות על אחסון היין שלך. תאורת פלורסנט יכולה להזיק באותה מידה. זו הסיבה שאחסון היין במקרר יין מסייע גם לאריכות חיי היין. מקררי יין רבים כוללים דלת זכוכית מגן UV, המאפשרת לך עדיין להציג את האוסף שלך תוך הגנה עליו.

תנועה

עובדה מעט ידועה לגבי שימור יין היא שתנועה או רעידות יכולות להשפיע רבות על תהליך היישון של היין. תנועה או אפילו רעידות קלות יכולות להשפיע על היווצרות המשקעים ולהשאיר חלקיקים תלויים ביין.

יינות צעירים עמידים מעט יותר בפני נזקי התנועה, אולם יינות ישנים עלולים להיפגע באופן בלתי הפיך מרעידות אלה. מקרר יין איכותי שומר על איכות היין שלכם על ידי הפחתת רעידות בטכנולוגיית אנטי רטט. המדפים של מקרר יין מערבלים את הבקבוקים שלך כדי למנוע גלגול או כל תנועה נוספת.

חשיפה

לבסוף, הסכנה הברורה ביותר לשימור היין שלך היא חשיפה לאוויר או לחמצן. חמצון הוא התהליך המתרחש לכל היצורים החיים, כולל היין שלך. חמצון הוא פירוק או הזדקנות של יצור חי על ידי חמצן. במקרה של יין, חשיפה לאוויר גורמת לסדרה של תגובות כימיות שישנו את הארומה והטעם של היין שלך.

ברגע שהחותם או הפקק נשברים או מוסרים על בקבוק יין, התוכן נחשף לאוויר והטעם יתחיל מיד להשתנות. לאורך זמן, זה יהיה שינוי דרמטי בטעם ובסופו של דבר יהיה גסיסתו או תפוגת היין שלך. יינות ישנים יותר יושפעו מאוד גם מהחשיפה המוגבלת ביותר, ולכן חשוב לאחסן כראוי את היין בתנאי לחות וטמפרטורה אידיאליים.